M-W quarterback - Steven Campione

Section 9 Football Playoff Schedule

M-W quarterback - Steven Campione
M-W quarterback – Steven Campione

Class AA

Friday: Quarterfinals

  • No. 8 Middletown at No. 1 Warwick, 7 p.m.
  • No. 7 Valley Central at No. 2 Monroe-Woodbury, 7 p.m.
  • No. 6 Washingtonville at No. 3 Newburgh, 7 p.m.
  • No. 5 Pine Bush at No. 4 Minisink Valley 7 p.m.

Oct. 28: Semifinals

  • Middletown/Warwick winner vs. Pine Bush/Minisink Valley winner, 7 p.m. at Faller Field or Dietz Stadium
  • Valley Central/Monroe-Woodbury winner vs. Newburgh/Washingtonville winner, 7 p.m. at Faller Field or Dietz Stadium

Nov. 4: Championship

  • Semifinal winners at Faller Field, 7 p.m.

Class A

Friday: Quarterfinals

  • No. 6 Monticello at No. 3 Port Jervis, 7 p.m.
  • No. 5 Roosevelt at No. 4 Saugerties, 3:30 p.m.

Oct. 27: Semifinals

  • Roosevelt/Saugerties winner vs. No. 1 Cornwall, 7 p.m at Faller Field or Dietz Stadium
  • Port Jervis/Monticello winner vs. No. 2 Goshen, 7 p.m. at Faller Field or Dietz Stadium

Nov. 3: Championship

  • Semifinal winners at Dietz Stadium, 7 p.m.

Class B

Friday: Quarterfinals

  • No. 6 Rondout Valley at No. 3 New Paltz, 6:30 p.m.
  • No. 5 Liberty at No. 4 James I. O’Neill, 7 p.m.

Oct. 28: Semifinal winners

  • Rondout Valley/New Paltz winner vs. No. 2 Spackenkill, 3 p.m. at Faller Field or Dietz Stadium
  • Liberty/O’Neill winner vs. No. 1 Marlboro, 3 p.m. at Faller Field or Dietz Stadium

Nov. 3: Championship

  • Semifinal winners, 7 p.m. at Faller Field

Class C

Friday: Quarterfinals

  • No. 6 Roscoe at No. 3 Chester, 7 p.m.
  • No. 5 Dover at No. 4 Pine Plains, 7 p.m.

October 28: Semifinals

  • Dover/Pine Plains winner vs. No. 1 Burke Catholic at Faller Field or Dietz Stadium
  • Roscoe/Chester winner vs. No. 2 Ellenville at Faller Field or Dietz Stadium.

November 4: Championship

  • Semifinal winners, 7 p.m. at Dietz Stadium

Class D

November 4: Championship

  • Millbrook vs. Eldred, 3 p.m. at Dietz Stadium